8 nyelv 8 év alatt

2019.04.03.
8 nyelv 8 év alatt
Horváth Annával, a nyolc nyelven beszélő kereskedelem és marketing szakos hallgatónkkal beszélgettünk, aki beszámolt a nyelvek iránti vonzalmáról, trükkjeiről, illetve arról, hogy mi inspirálta ezeknek az elsajátítására.

Miért választottad az ELTE-t, és miért pont a kereskedelem és marketing szakot, amikor az ember azt gondolná, hogy ha ennyi nyelven beszélsz, akkor biztosan nemzetközi gazdálkodás alapszakon tanulsz?
Azért választottam ezt az egyetemet mert véleményem szerint ez Magyarország egyik legkiemelkedőbb intézménye. A szakválasztásnál pedig mindenképp olyat szerettem volna választani, ahol ötvözhetem a bennem rejlő álmodozót a gazdaság iránti érdeklődésemmel, tehát hogy meg is éljek belőle, és a kreatív vénámat is picit alkalmazhassam.

Miért kezdtél el nyelveket tanulni? Szülői inspirálásra, magadtól, vagy egy tanár bíztatott rá?
Őszintén szólva magamat inspiráltam: Nagyon sokan szerettek volna lebeszélni róla, mondván, hogy időigényes, drága és felesleges befektetés. „Pár év, és a telefonok fordítgatnak mindent” – mondogatták állandóan a szüleim, a barátaim és az ismerőseim. Körülbelül 13 évesen értem el arra a szintre, hogy belevághassak egy második nyelv tanulásába (az angol után), és onnantól kezdve mindig adva volt a kérdés, hogy „miért is ne kezdhetnék el egy újabbat és újabbat”.

Milyen nyelveket és milyen szinten sikerült elsajátítanod?
Tulajdonképpen kettő nyelvből van papírom: angolból felsőfokú, franciából pedig középfokú, de társalgási szinten beszélek spanyolul, norvégül, románul, kínaiul, németül, illetve olaszul. Most ezeket szeretném elmélyíteni, mivel úgy gondolom, hogy jobb valamit befejezni rendesen, és csak utána belekezdeni másba.

Mennyi idődbe telt elsajátítani alap-, illetve középszinten egy-egy nyelvet?
Az angol elsajátítása messze a legtovább tartott, mert azt az iskolában tanultam, és alkalmazkodnom kellett a tantervhez. Ez így 10 évbe telt, de ha nincs iskola, akkor átlagosan 3-4 év kell egy stabil középfokú nyelvtudás eléréséhez. Nagyon fontos az is, hogy az ember szívesen tanulja az adott nyelvet, ebben szerintem kicsit hasonlít a sportokhoz: szenvedély nélkül szinte alig vagy egyáltalán nem lehet sikereket elérni.

Volt valamilyen különleges módszered vagy trükköd a tanulás során?
Rengeteg sorozatot néztem angol felirattal, mert szerintem ez nagyon sokat segít abban, hogy a nyelvet élőben is megértsük a későbbiekben. Sok ember megmosolyogja a fenti állítást, pedig nagyon is igaz. A sorozatok és filmek emberközelin mutatnak be egy-egy beszélgetést, ezért a párbeszédek is természetesebbnek tűnnek. Innen pedig már sokkal egyszerűbb a dolgunk, ha sablonokat szeretnénk beleépíteni saját szövegeinkbe vagy dialógusunkba.

Voltál valaha hosszabb ideig külföldön, ahol alaposabban megismerkedhettél egy adott nyelvvel?
Huzamosabb időt nem töltöttem kint sehol, viszont voltam egy-egy hetet Angliában, Görögországban és Németországban. Ezekben az időszakokban próbáltam olyan helyzetekbe kerülni, ahol rá vagyok kényszerítve a nyelvhasználatra és a kommunikációra. Szeretem azt a mondást, hogy „teher alatt nő a pálma”, mert szerintem nagyon jól illik az idegen nyelvek megismerésére is.

Jelenleg tanulsz valamilyen nyelveket? Van-e most késztetésed további nyelvek elsajátítására?
Most a spanyolra feküdtem rá jobban, mert szeretnék szeptemberben nyelvvizsgázni belőle. Úgy vagyok vele, hogy amennyit csak lehet, meg szeretnék tanulni az idegen nyelvekből, mert a tudás kincs, és amíg egyetemisták vagyunk és van szabadidőnk, addig kell felhalmozni belőle a legtöbbet.