Az egyetemista, aki Korda Györggyel zenélt

Nagy Viktória | 2021.04.19.
Az egyetemista, aki Korda Györggyel zenélt
A Carson Coma együttes tagjai szemtelenül fiatalok, cserébe zseniális zenészek. A formáció körülbelül hároméves fennállása óta sikert sikerre halmoz, amelynek a Kikeltető tehetségkutató verseny jelentette a fészket, amelyből nagy lendülettel röppent ki az akkor még „fióka zenekar”. Mára már igazán ismert kakukkmadárrá nőttek, akik előtt még biztosan rengeteg siker áll. A hangzásuk valakinek alternatív rock, másnak swinges blues vagy modernebb indie, de az biztos, hogy kívül-belül nagy hatással van rájuk a 60-as évek zenei életérzése. Nagyon egyedülálló produktumot alkot az alig húszévesekből álló Carson Coma mind hang, mind stílus szempontjából. Aki elkezdi hallgatni a zenéjüket, nehezen tud leállni majd vele. 

Pár hete a Spotify hazai listáit böngésztem, ahol rábukkantam a Carson Coma zenekarra, és már első hallásra engem is nagyon megfogott a stílus, amit képviselnek. Később Youtube-on ránéztem a klipjeikre, és ekkor láttam meg a dobos srácot, aki nagyon ismerős volt valahonnan. Hatalmas izgatottságomban nyugtáztam, hogy aznap együtt ültünk bent a Kulturális Antropológia 2. tantárgy óráján. Nem haboztam sokáig, interjút kértem a hatfős csapatból Gaál Petitől, aki az ELTE GTI harmadéves hallgatója.

– A zenekar utáni kutatásom során láttam, hogy olyan ismert együtteseknek voltatok már előzenekara, mint például a 30Y, a Blahalousiana, a Csaknekedkislány vagy a Margaret Island. Lábas Viki, a Margaret Island „frontasszonya” egy interjúban nagyon pozitívan véleményezte a Carson Comat. Ismeritek őket személyesen is? 

A Csaknekedkislányban billentyűzik Bálint a zenekarunkból, őket onnan ismerjük. Alapvetően a Margarettel nincsen különösebb kapcsolat, a perkás tagot, Sárkány Bercit ismerem tőlük. Ő a zenetanárom, ütős hangszereket tanít, most éppen kongán tanulunk játszani. Illetve májusban volt a Nagy-szín-pad nevű tehetségkutató verseny, ami végül a vírus miatt nem lett megtartva a fizikális fellépésekkel. Idén úgy választották ki a zenekarokat, hogy régebbi résztvevők mondtak javaslatokat, szerintük kik 2019-ben a figyelemre méltó együttesek, és minket is jelöltek. A négy nyertes banda közül mi voltunk az egyik, ami hatalmas élmény a vírushelyzet ellenére is.

– A zenekar neve is izgalmasan hangzik. Mit jelent, mi alapján esett erre a választás?

Még azelőtt találták ki, mielőtt én tag lettem és megalakult volna a végső felállás. Volt egy saját zenekaruk, még gimiben, aminek ezt a nevet adták. A Carson Coma kifejezés egy szlenges változata lett a narkolepsziának a 2016-os amerikai választások alkalmával, mert volt egy Ben Carson nevű szenátor, aki rendszeresen elaludt autóvezetés közben. Innen a név.

– Hogyan ismertétek meg egymást a zenekar többi tagjával, jó barátságban vagytok?

Igen, de először alakult meg a zenekar, és utána lettünk tényleg jóban. Többen az internetről ismerik egymást, például Giorgio és Barni egy Index-cikk kommentjei által „találkoztak”. Attilával még e-maileken keresztül társalogtak, mert basszusgitáros tagot kerestek. Zsombor Giorgiót már ismerte régről pár fesztiválról. Bálinttal meg egy helyen próbáltak, ahol csináltak egyszer egy „jam session”-t (örömzenélést), de Bálint akkor még nem billentyűzött, hanem perkázott. Eleinte egy zenetanárhoz jártunk, és Bálint szólt neki, hogy ajánljon valakit a tanítványai közül, mert egy zenekarba keresnek perkást, ahol ő billentyűsként játszik. Engem ajánlott a tanár, így kerültem bele ebbe a formációba. 

– Mióta zenélsz, miért pont az ütőshangszerekre esett a választásod? 

Először dobolni kezdtem 11 éves koromban, annál a tanárnál, akinél Bálinttal találkoztunk. 2 év után volt egy kis szünet, ezután mondta a tanárom, hogy eredetileg nem dobot, hanem ütőshangszereket tanít. Akkor épp nem is volt dob a próbateremben, ezért elkezdte mutogatni az ütőshangszereket, és nagyon megtetszettek. Így lettem én az ütőhangszeres. Azóta már játszom kongán, mindenféle csörgő-pörgő hangszereken, shakereken, maracason, és elkezdtem gitározni is.

– A zenekarotokban mindenki egy kicsit „multifunkci”, nem? 

Igen, igen. Én voltam az egyetlen, akinek nem volt semmi komolyabb zenei háttere vagy sokoldalúsága, és próbálom magamat felhozni, többféle hangszeren játszani, aztán meglátjuk majd mi lesz ebből. Eddig nagyon élvezem, és lelkes vagyok.

– A Carson Coma hangzásvilága hozza a 60-70-es évek érzetét egy kis modern csavarral. Te milyen zenéket hallgatsz általában a hétköznapokban?

60-80-as évek zenéjét nagyon szeretem, például az ABBA-t kimondottan, a magyarok közül az LGT-t is királynak tartom. A brit indie az, ami még közel áll hozzám, mondjuk a Beatles, de azt mindenki szereti, és manapság az Arctic Monkeys is eléggé pörög. Ezeken kívül is szinte minden műfajból hallgatok zenéket.

– Lippai Balázs és Miki357 is rendezett iszonyatosan jó videoklipeket nektek, akik itthon nagy névnek számítanak ebben a közegben. Az általuk rendezett klipjeitek közül díjazott is lett. Nem csoda, hiszen olyan zenekarokkal dolgoztak már együtt, mint a Punnany Massif, a Supernem, az Irie Maffia vagy a Belga, akik már régebb óta a köztudatban élnek. Milyen érzés ilyen nevek mellett szerepelni fiatal zenekarként? 

Nagyon jó érzés. Ők igazából sok minden mással is foglalkoznak, így a klipjeinkkel való munka nekik inkább „szerelemprojektek” voltak. Mindkettőjüknek tetszik a zenénk, jól kijöttünk velük, és nagyon jó volt a közös munka. A végeredmény mindegyik esetben nagyon király lett.

– A Lesz, ami lesz című második albumotok október 15-én jelent meg, a lemezbemutatót az A38 hajón tartottátok. A nagyszerű pedig az, hogy a szombati nap telt ház lett, így vasárnapra is jutott egy koncert, ami szintén telt házas lett. Hogyan fogadtad ezt a hírt? 

Hú, ez nagyon szuper, nem gondoltam volna, hogy mind a két nap telt házas lesz. Az első nap hamar betelt, mert a korlátozás miatt 500 fő a maximum alapvetően, de ettől függetlenül tényleg nagyon-nagyon király, nem gondoltuk volna, és jól esett.

– A 2019-es első albumotok, a Conduroy Club megjelent CD formátumban is, ami nagy sikernek örvendett. A másodikkal is vannak hasonló tervek?

Igen, az új is megjelent CD formátumban, és lesz belőle bakelit is. Barni, a zenekar egyik tagja nagy bakelit fanatikus, de mi is bírjuk ezt a formátumot. Nagyon király lemezjátszón meghallgatni egy zenét, nagyon másképp szól, és másképp is kell keverni rá a dolgokat, de megéri a plusz munkát. 

– Korda György 1963-ban megjelent Nem vagyok ideges című slágerét tavaly dolgoztátok fel 11 fős csapatra bővülve a Telekom Electronic Beats megmozdulás keretében, és hatalmas elismerést kapott. A 04. Magyar Klipszemlén a 4 darab bezsebelt díjatok közül ez nyerte el a legjobb performansznak járót. A HVG segítségével pedig elkirándulhattatok Korda Gyuri bácsiékhoz, és együtt adtátok elő vele a szerzeményét. Milyen érzés volt ennek részese lenni? 

Nagyon vicces volt, de egyben furcsa is. Szóval alapvetően jó élmény volt, de az, hogy találkozol egy olyan emberrel, akit régebbről ismersz és csodálsz, és nem mellesleg egy legenda, na az nagyon furcsa volt. Utána egy ideig nem is tudtunk mit kezdeni azzal az érzéssel, hogy találkoztunk Korda Györgyékkel a Korda villában. Jó volt, hogy Klárival mindketten zenéltek nekünk. Balázs Klári elénekelte az Éjkirálynő áriáját a mikrofonba, így nézte meg, hogy biztosan működik-e. Az nagyon király volt. 

– Mennyit készültök egy-egy fellépésre, és mennyire izgulsz egy koncert előtt?

Ez egy jó kérdés. Mindig előre megbeszéljük, hogy mennyit fogunk próbálni az adott koncertre, de sajnos az eleje általában elhúzódik, beszélgetünk meg vicceskedünk, és ott vagyunk 6-7 órát a teremben, amiből csupán 3 óra a zenélés, ami valljuk be nem sok. Rájöttünk, hogy ez fun meg minden, de változtatnunk kell. Ezért most már úgy csináljuk, hogy ha 6-kor van kezdés, akkor 6-kor már lefogjuk az első hangot, és csináljuk rendesen, mindenki odamegy hamarabb bemelegíteni, és utána vicceskedünk.

– Nagyon sok rangos díjat nyertetek eddig, ahhoz képest, hogy a zenekar mennyire frissnek számít a maga 2-3 éves létezésével. Konkrétabban a 2020 Fonogram: Az év felfedezettje díj, a 04. Magyar Klipszemle: Legjobb performansz díja, Legjobb operatőri munka és a Zsűri különdíja mellett a legjobb klipért járó fődíj és a tavalyi Nagy-szín-pad egyik nyertesei is voltatok. Gondoltad volna, hogy ilyen díjakat fogtok bezsebelni ennyire rövid idő alatt?

Nem, én egyáltalán nem. Lehet, hogy a többiek inkább igen, de én nem. Az nagyon durva, hogy a Klipszemlét megnyertük, ami természetesen nemcsak a mi érdemünk, hanem a rendezőé és operatőré is, mert nagyon sokat segítettek. A Fonogram díj meg elképesztő volt. Nem gondoltam volna, hogy így alakul. Hálásak vagyunk ezért mindenkinek. 

– Most beszéljünk egy kicsit az egyetemről. Mi alapján választottad a GTI-t?

Igazából nem annyira tudtam, hogy hova akarok menni. Volt szó Corvinusról és a BME Villamosmérnöki Karáról is, de végül így döntöttem, hogy a nemzetközi gazdálkodás számomra a legjobb alternatíva. Úgy gondolom, hogy egy gazdasági szak elvégzése után nagyon sok opció közül lehet választani.

– És eddig mi a véleményed róla, mennyire jött be? 

Változó. Voltak nagyon jó és nem annyira jó tárgyak is, de hát van ilyen. Emelt érettségit tettem matekból, itt mégis inkább a kevésbé matekos tárgyak tetszettek. 

– Az utóbbi időben eléggé beindult a zenekari élet, miközben az egyetemre is jártál. Hogyan tudod összeegyeztetni a kettőt a mindennapjaidban? Nagy feladat, vagy nem annyira vészes?

Amióta van online oktatás annyira nem para, mert egyszerűen vissza tudom nézni az órákat. Amikor nem így ment az oktatás sokkal nehezebb volt. Szinte mindannyian egyetemisták vagyunk, ezért nagyon nehéz volt összehozni a kontakt órák miatt, sokszor késő este tudtunk csak próbálni. Persze próbálunk a legjobban igazodni egymáshoz. 

– Idén kellett választanunk témavezetőt a projektfeladat tárgyakhoz és a későbbi szakdolgozathoz. Ki lett végül a Te témavezetőd? 

Zemplén Gábor tanár úr lett a témavezetőm, volt már vele konzultációm is, ami nagyon tetszett. Szerintem király tanár. Először kicsit szkeptikus voltam amiatt, hogy nem én választom ki a saját témámat és kötöttebb a rendszer, de egészen jól megírtam az ehhez tartozó zh-t, így jó tanárhoz kerültem, és nagyon pozitívan állok ehhez az egészhez. 

– Jelenleg mik az elképzeléseid az egyetem elvégzése után? 

Lehet, hogy zenét fogok tanulni egyetemi szinten, ha addigra úgy elsajátítom a dolgokat, hogy fel tudjanak venni. Tervben van az is, hogy megcsinálok egy mesterképzést vagy egy nagyon bölcsész BA-t, mert az is érdekelne. Nem tudom egyelőre, nagyon nehéz döntés lesz, az biztos. Majd még meglátjuk addig, szerencsére van még egy kis idő.

Ha felkeltette az interjú az érdeklődéseteket a zenekar iránt, akkor érdemes ellátogatni a Facebook-oldalukra. A fiúk töretlenül munkálkodnak az újabb és újabb nagyszerű tartalmak elkészítésével, legyen az a rajongókat kiszolgáló mindenféle megvásárolható tárgyi remekmű, vagy éppen ingyenes online koncert, ami picit feledtetheti velünk a jelenleg fennálló vírus miatti korlátozásokat, és bulizhatunk biztonságosan a négy fal között.

Petinek pedig nagyon szépen köszönöm ezt az izgalmas beszélgetést, és sok sikert kívánok a zenekar további munkájához!