Az ELTE GTI HÖK Elnökségének bemutatkozása – Pap Zsófia

2021.05.06.
Az ELTE GTI HÖK Elnökségének bemutatkozása – Pap Zsófia
Pap Zsófia a GTI alapképzésén folytatja felsőfokú tanulmányait nemzetközi gazdálkodás szakon. A tanórai kereteken túlmutatóan az intézeti közéletben is meghatározó szerepet vállal: külügyi alelnök a GTI HÖK-ben.

– Az egyetemválasztás során milyen tényezők alapján döntöttél végül az ELTE Gazdálkodástudományi Intézet mellett?

Gimnáziumi éveim alatt mindvégig tudtam, hogy a későbbiekben gazdasági pályán szeretnék továbbtanulni. Hosszas keresgélés után találtam rá az ELTE újonnan induló képzéseire. A GTI innovatív oktatási struktúrája rögtön szimpatikus volt számomra, legfőképpen az a lehetőség, hogy többletköltségek nélkül tudok angol nyelven hallgatni tárgyakat. Immáron harmadik éve vagyok a GTI nemzetközi gazdálkodás alapszakos hallgatója, és ma már biztosan állíthatom, hogy a felvételi időszak során a legjobb döntést hoztam meg, amikor az ELTE GTI-t választottam.

– A közéleti tevékenység mióta az életed része? 

Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen a GTI HÖK alapításától kezdődően aktív részese vagyok a szervezetnek. Küldöttgyűlési tagságom mellett, 2019 januárjában lehetőséget kaptam az akkori EHÖK elnökétől, Horváth Mihálytól, hogy Menyhárt Barbara külügyi alelnök mellett dolgozhassak mint külügyi asszisztens. Ebben a feladatkörben betekintést nyerhettem a külügy világába, átélhettem a hallgatókkal együtt számos Erasmus+ pályázati időszakot, és megannyi külügyi projektben vehettem részt. Ennek köszönhetően kialakult bennem egy kép az egyetemi külügyi helyzetről, és arról is, hogy mit tartok szükségesnek fejleszteni, újítani a hallgatók érdekeinek teljes értékű kielégítése végett. Ezen tapasztalatok járultak hozzá, hogy később Kutasi Botond, majd ezt követően Madai Márk felkérését elfogadva már másfél éve lehetek a GTI HÖK külügyi alelnöke.

– Milyen feladatokat látsz el külügyi alelnökként a szervezet életében? 

Úgy gondolom, hogy a külügy az egyik legszéleskörűbb és legpezsgőbb feladatkör a hallgatói önkormányzat keretein belül, egy olyan terület, ahol sosem lehet unatkozni. A GTI széles kapcsolati hálóval rendelkezik, a partnerintézmények száma folyamatosan bővült az elmúlt években, emellett fontos, hogy a hallgatók mobilitási kedvét is meghozzuk. Napjainkban a külföldi résztanulmányoknak óriási szerepe van, hiszen mind a nyelvtudás, mind a nemzetközi tapasztalatok jelentősen segítik a későbbi boldogulást. Az Erasmus+ pályázati időszakokban a tájékoztatók szervezésétől, lebonyolításától egészen a pályázatok bírálásáig kiveszem a részem a feladatokból. Ezen felül fontosnak tartom, hogy mind a kiutazó, mind a beérkező külföldi hallgatók szívesen és bátran forduljanak kérdéseikkel felém, hiszen az Erasmus+, valamint az egyéb mobilitási programokkal érkező hallgatók közvetlen érdekképviselete elengedhetetlen. A következő időszakra vonatkozóan az egyik legfőbb célom, hogy intézményünk kétnyelvűségével egyidejűleg a hallgatói életben is megvalósítsuk a nemzetköziesítést. Külügyi alelnöknek lenni egy nehéz, de egyben nagyon hálás feladat. 

– Ha már külügy, ebből arra következtetünk, hogy az idegen nyelvek is fontos szerepet játszanak az életedben. Milyen nyelveket sajátítottál el eddig, és melyek vannak még kilátásban?

A nyelvek már kiskorom óta fontos szerepet töltenek be az életemben. Egy Budapest közeli szlovák nemzetiségű faluból származom, így ez a nyelv meghatározza a mindennapjaimat. Már óvodás és később alsó tagozatos koromban is tanultam szlovákul, ezen felül a szlovák kultúra volt az, amely meghatározta a gyerekkorom. A későbbiekben máshol folytattam tanulmányaimat, de nagyszüleim, akik otthon elsősorban a szlovákot használják – és a kulturális programok révén – sosem távolodtam el igazán a nyelvtől. A gimnáziumot angol kéttannyelvű tagozaton végeztem, és jelenleg itt a GTI-n is angolul tanulom a tárgyak jelentős részét. Ezenfelül pedig a mindennapokban is aktívan használom az angolt, köszönhetően a külügyi alelnöki pozíciómnak és a munkahelyemnek, ahol szintén nemzetközi környezetben dolgozhatok. Ezek ellenére a szívemhez legközelebb a német nyelv áll: öt éve önkénteskedem Németországban, így jelenleg azon dolgozom, hogy minél jobban elsajátítsam a nyelvet. 

– Az ELTE GTI-n töltött idő alatt ki tudnál emelni néhány élményt, illetve sajátosságot, hogy miért is jó ELTE-s hallgatónak lenni?

A GTI első saját rendezésű gólyatáborát emelném ki, ahol mint szervező lehettem jelen. Nagyon meghatározó élmény volt ez mindannyiunk számára, rengeteget tanultunk egymásról és magunkról egyaránt. Annak ellenére, hogy óriási kihívásnak néztünk elébe, úgy gondolom, hogy minden akadályt sikerült áthidalni, és egy szuper szervezői csapat állt össze. Mindezt bizonyítja az a rengeteg pozitív visszajelzés is, amit a gólyáktól kaptunk és kapunk azóta is. Ezen túlmenően a GTI elhelyezkedése is nagyon jó lehetőségeket kínál a hallgatók számára, hogy az órák között kellemesen és hasznosan tölthessenek együtt időt. Én magam is az órák közti szüneteket legtöbbször a közeli kávézókban, valamint a Trefort-kertben töltöttem, amíg lehetett. Az új épület pedig a hallgatói önkormányzat számára is új lehetőségeket teremtett. Lett egy saját irodánk, amely nemcsak a közös munkát könnyíti meg, hanem az egyetem többi hallgatója számára is egy biztos pontot jelenthet majd a későbbiekben, hiszen ott mindig találhatnak valakit, aki segítségükre lehet, ha kérdésük merül fel.