Megjelent az ELTE GTI első saját kiadású könyve

2019.10.09.
Megjelent az ELTE GTI első saját kiadású könyve
A nyár folyamán megjelent az ELTE GTI első saját kiadású könyve Gazdaságpolitika a 21. században: Az állami szerepvállalás kézikönyve címmel.

A kötet szerzői többségében az Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék oktatói, illetve négy külsős szerző is csatlakozott az alkotói közösséghez. A könyv fókuszában az állam piaci szerepvállalása mint a gazdaságpolitika irányát alapvetően meghatározó folyamat áll.

Alább a szerkesztő, Dombi Ákos előszavának a könyv küldetését és tartalmi felépítését érintő részéből idézünk néhány gondolatot.

A gazdaságpolitika a gazdaság és társadalom vezetésének művészete, mely a közgazdaságtan, a szociológia, a politológia és egyéb tudományterületek sajátos alkalmazási elegyeként áll össze. Multidiszciplináris területről van tehát szó, amelyben a tudomány és a megérzés művészete keveredik. 

A gazdaságpolitikát úgy is szokták definiálni, mint az állam és a piac viszonyát meghatározó alapvető kontextus. Ez a kontextus Adam Smith óta mozgásban van, hol az államnak, hol a piacnak engedve nagyobb teret. A kettőjük közötti időszakos egyensúly objektív (gazdasági-társadalmi) és szubjektív (ideológiai) determinációk erőterében folyamatosan formálódik. Kötetünk az állam-piac inga örökérvényű dilemmájához és néhány aktuális – vagy éppen közelmúltbeli – tendencia megértéséhez kíván kézikönyvet nyújtani a gazdaságpolitika „felhasználói” számára.

A könyv négy egységből áll. Az első rész az alapvető gazdaságpolitikai irányzatokba és fogalmakba ad betekintést, kiemelt hangsúlyt fektetve az állam gazdaságban betöltött (betöltendő) szerepére. A téma súlyának megfelelően az állam-piac kapcsolatot nem csak a jelen, hanem a múlt és a jövő lencséjén keresztül is megvizsgáljuk.

A második rész a világgazdasági válság hagyatékát tárgyalja a monetáris politika jövőjét illető dilemmák, az elveszett évtized mögött meghúzódó okok, valamint az eurózóna monetáris válságkezelésének bemutatásán keresztül.

A harmadik rész, módszertani kitekintésként, a kvantitatív elemzés alapú gazdaságpolitika világába kalauzol el bennünket a jövedelmi egyenlőtlenségek statisztikai vizsgálatával.

Végül, a könyvet esettanulmányok zárják, melyek keretében bemutatjuk az USA gazdaságpolitikájának válság utáni útkeresését, a francia gazdaságpolitika elmúlt 70 évének meghatározó fordulatait, valamint a patrióta gazdaságpolitika alkalmazását a fejlett országokban napjainkban.

A könyv elektronikus formában ingyenesen ide kattintva tölthető le. Nyomtatott változata az Etövös Kiadó webshopjában kapható, 2500 Ft-os vételáron, megvásárolható továbbá a Kiadó könyvesboltjaiban is.

A kötet bemutatását rövidesen a szerzőkkel készült interjúkkal folytatjuk.