Miként indul az őszi szemeszter az ELTE GTI-n?

2020.07.01.
Miként indul az őszi szemeszter az ELTE GTI-n?
Mindenképpen speciális őszi szemeszterre számítanak az ELTE GTI vezetői. Hatalmas érdeklődés az induló új évfolyamokra, új épület, vírusjárvány – mi kell még? A legfontosabb tudnivalókat foglaljuk össze.

Gyors helyzetkép

Ahogy már beszámoltunk róla, miközben a teljes hazai felsőoktatásban és konkurenseinknél is jelentősen estek a jelentkezési létszámok, az ELTE GTI-re első helyen jelentkezők száma 64%-kal nőtt. Még mindig újdonság az Intézet új kampusza, ahol még a nyáron is folynak kisebb-nagyobb fejlesztések, javítások, így új hallgatói térrész, büfé és hallgatói étkezők nyílnak. Köszönhetően az ELTE GTI oktatási csúcsberendezéseinek, a távolléti oktatás technikai oldalával is felkészültünk már.

Milyen ponthatárok létszámok várhatók idén?

A mesterképzési felvételik már lezajlottak. A hat szak a tagozatokkal együtt összesen 13 első évfolyamán olyan 650 elsőévessel kalkulálunk. Ezzel remélhetően mind a hat szakon piacvezetőként zárunk majd. Itt a saját felvételi rendszerünk szerinti 65-70 pontos ponthatárokra számítunk. 

A négy alapszakunkat 1060-n jelölték meg első helyen. Az előzetes becslések szerint a 400 pontot elérőket mind fel tudjuk venni. Az önköltséges képzéseinken 375 pont az igen jelentős ösztöndíjak elnyerésének ponthatára, itt a felvételi ponthatárt is ennek közelébe becsüljük. Ezek a felvételi pontszámok 700-800 hallgatót jelenthetnek majd – persze csak előzetes becsléseink szerint. 

Miként zajlik majd az oktatás a vírushelyzetben?

Rugalmasságra, a helyzet ma még nehezen látható alakulására való gyors reagálóképességre tervezünk. Már készülnek az órarendek is. Egyelőre azzal kalkulálunk, hogy a kontaktoktatásra, azaz az egyetem látogatására is lehetőséget adunk, nyilván a szükséges szintű egészségvédelmi szabályok, létszámkorlátozások mellett. Ezzel együtt viszont az esetenként vagy tartósan távollévők számára is professzionális oktatási szolgáltatást kell majd nyújtanunk. Arra számítunk, hogy a kontakt és a távolléti oktatási változatok váltakozva, illetve párhuzamosan futnak majd, azaz egyfajta hibrid megoldást tudunk kínálni a hallgatóknak. Mesterképzéseink eddigi rendszere egyben erre is alkalmas, itt tehát nincs min változtatnunk, az alapképzéseinken viszont lesznek e téren újdonságok. Akárhogyan is alakul majd az ősz, olyan megoldásokat keresünk majd, hogy egy hallgatónktól sem vonjuk meg az egyetemre, az ELTE-re járás élményét. Különösen igaz ez az elsőéveseinkre.

Az alapszakos órarendeket úgy alakítjuk ki, hogy minden évfolyamunk esetén négy egymást követő napra szorítsuk be az oktatást, így a hétvége mellett az elsőéveseknél a hétfő, a másod-harmadéveseknél pedig a péntek szünnap lesz. 

A számonkérések (zárthelyi dolgozatok, vizsgák stb.) korrekt és kulturált, az egészségvédelmi előírásoknak megfelelő lebonyolítása a legnagyobb kihívás. Ehhez egy teljesen új, 150 fő kapacitású számítógépes vizsgaközpont kiépítésével is készülünk, amelyben a hallgatók ellenőrzött körülmények között, de kisebb csoportokban – vagy akár szeparáltan is – adhatnak majd számot tudásukról.

Mi a helyzet a kollégiumokkal?

Sajnos ezzel kapcsolatosan sok butaság is megjelent a sajtóban, kérjük, hogy az ELTE hivatalos tájékoztatásaira szorítkozzanak. Természetesen, mint minden egyetemen, itt szükségesek lehetnek korlátozások, de az ELTE mint az ország legnagyobb egyeteme és kollégiumi szolgáltatója nyilván észszerűen fogja kezelni az itt felmerülő nehézségeket is.