Sport mindenkor

2020.04.09.
Sport mindenkor
Interjú Simon Gáborral, a BEAC igazgatójával online edzésekről, kurzusok jelenlegi teljesíthetőségéről és a hallgatók járvány ideje alatt történő segítéséről.

A BEAC most is gyorsan reagált az igényekre, és az elsők között kezdte el online edzéseit megtartani. Mekkora az érdeklődés ezekre az alkalmakra?
Ahogy március 14-én kiderült, hogy távolléti oktatásra áll át a magyar felsőoktatás, és bezárnak a sporttermek, rögtön megnéztük, hogy mik azok az edzések, amiket át tudunk tenni az online térbe, tartva a sportolóink által már megszokott minőséget. Így született meg a „Sport mindenkor” program, amely virtuális órarendjével és élő közvetítéseivel biztos pont ezekben a nehéz időkben. Aerobik- és jógaóráinkat százak követik élőben az ország, sőt Európa minden tájáról. Voltak, akik Németországból jelentkeztek be. Legnépszerűbb edzéseinket, amelyek az élő közvetítést követően továbbra is elérhetők a BEAC Aerobik és Jóga Facebook-oldalain, közel hatezren tekintették meg. 

A videós órával a hallgatók teljesíteni tudják a felvett testnevelés óráikat is? Hogyan tudjátok ellenőrizni a részvételüket?
Az ELTE kérésére minden kredites testnevelés kurzust is megtartunk. Zoom, élő FB, Skype felületeken is tartunk órákat, de vannak olyan sportágak, ahol hetente kiadott edzéstervek alapján dolgoznak a hallgatók. Az élő óráknál (pl. FB live) látszik a résztvevők létszáma, a többi esetében pedig határidőre elküldött kérdőíves formában kérnek az oktatók visszajelzést az adott heti feladatban kért feladatok elvégzéséről. 

Milyen lehetőségek közül választhatnak a sportolni vágyó diákok?
Több irányba tettünk lépést. A jól „közvetíthető” sportágaknál szinte 100%-os edzés munkát lehet végezni, ilyenek a jóga, az aerobik különböző válfajai, amelyek ÉLŐ edzésként, egy virtuális órarend részeként hétről hétre várják az edzeni vágyó hallgatókat. Ezek a legnépszerűbbek. Itt sok új belépőt is látunk. Ezeknél nagyon fontos, hogy az ÉLŐ videók külön motivációt jelentenek, mert egyszerre akár 300-an is sportolnak ELTE-s hallgatók, az ország különböző pontjairól, valamint a napi rutin részét is képezik, mivel kezdésre mindenkinek átöltözve, felkészülve ott kell lennie a képernyők előtt, mert az oktató várja őket.
Saját testsúlyos edzésekhez, erősítő feladatokhoz adunk tanácsot, edzéstervet. Ezt mindenki saját maga tudja csinálni. 
Emellett Csere Gáspár olimpikon és magyar bajnok maratonistánk ad kezdőknek, haladóknak egyaránt hasznos futótippeket. A futás mint alapsportág szerepe most még jobban felértékelődött, sokan kezdenek futni, mert felelősségteljesen, egyedül végezve erre van leginkább lehetőség a veszélyhelyzet okozta kijárási korlátozás ideje alatt. 
Az ELTE dolgozói és kollégistái számára az eddigi ingyenes futóedzéseiket is átettük az online térbe, és folytatjuk a kimondottan nekik szóló edzéseinket is.

A járvány előtt elkezdtük bemutatni a szakágakat. Hogyan befolyásolja a jelenlegi helyzet az ő életüket? Gondolok itt akár a túrázókra, vagy a vízi sportot űzőkre, esetleg a csapatsportokra, mint a futsal, kosárlabda, foci. Nekik milyen lehetőségük van teljesíteni a testnevelés órájukat?
Mint a profik! Olvassuk a híreket, hogy a Barcelona, Real Madrid sztárjai, az olimpiára készülő válogatottak is saját otthonukban, egyéni felkészülési tervek alapján végzi az edzőik által kimért feladataikat. A mi oktatóink és edzőink is – hasonlóan ehhez – különböző edzésterveket készítettek, és kreatív eszközök bevetésével kis videókat, fotókat kérnek a feladatok elvégzéséről. Ez azt hiszem motiváció a többieknek is, látják egymást edzés, sportolás közben, de biztos vagyok abban, hogy több napnyi, hétnyi otthonlét alatt minden ember vágyik a mozgásra, így ezek a játékos feladatok sokszor felfrissülést, változatosságot, és színt visznek a beszűkülő hétköznapokba. 

Tapasztalataitok szerint mire lenne igény a hallgatói oldalról még, és mivel tudjátok ezt elősegíteni?
Leginkább talán az eszközök hiányoznak, a jó levegő, a közösség és társaság most mindenkinek. A BEAC „Sport mindenkor” programjának a célja, hogy aki ehhez a sportközösséghez tartozik, az most se érezze egyedül magát. Az elmúlt időszakban megszokott, megszeretett edzőket most is tudják követni, tudnak kérdezni, kapcsolatot tartani velük. Tervezzük, hogy speciális eszközöket fogunk otthoni használatra kölcsönadni, átalakul a BEAC-szertár egy sportszerkölcsönzővé, és lehet súlyokat, jógához szükséges kerekeket, kisebb sporteszközöket hazavinni.
Ha enyhül a járvány terjedése, akkor a hatósági szabályokat betartva – ha azok lehetőséget adnak rá – szeretnénk szabadtéri edzésekkel visszatérni. Sláger ilyenkor a füvészkerti jógaóránk, a szabadtéri aerobikedzések, futások a Kopaszi-gáton, vagy a Margit-szigeten. Ezt már úgy gondolom, mindenki nagyon várja!