Tájékoztató az ELTE GTI 2020-as őszi oktatási rendjéről

2020.08.13.
Tájékoztató az ELTE GTI 2020-as őszi oktatási rendjéről
Az ELTE GTI a vírushelyzetre, illetve annak bizonytalanságaira tekintettel az egészségvédelmet, a hallgatói érdekeket, az oktatás magas színvonalát és zökkenőmentességét egyszerre biztosító speciális oktatási rendet dolgozott ki. 

Egyszerre kell megfelelnünk a jelenléti képzést kerülő hallgatóink igényeinek, és azoknak is, akik kellő óvintézkedések mellett a klasszikus egyetemi életet választanák. Ezért párhuzamosan kínáljuk a távolléti és a jelenléti oktatási formákat, amihez az ország egyik legjobb oktatástechnikai háttere is a rendelkezésünkre áll. Mindemellett figyelembe kell azt is venni, hogy a vírushelyzet alakulásával a félév során bármikor működési változások léphetnek életbe, azaz a rendszernek rugalmasan alakíthatónak is kell lennie. 

Alapelv, hogy az előadásokon és szemináriumokon igény szerint – az aktuális egészségbiztonsági szabályok betartása mellett – részt lehet venni, de nem kötelező, ez a vizsgázásnak nem feltétele. A vizsgaidőszakban minden tantárgyból lehetséges távolléti formában is vizsgázni (rendszerint szóban). 

Az ELTE GTI összes szakjának minden foglalkozása videóformában is elérhető (alapszakon néhány esetben esetleg csak előadásdiákkal és hangfelvétellel). A jelenléti oktatáshoz tantermeink a kellő távolságot lehetővé tevő ülésrend és létszámkorlát szerint használhatók, és szükség esetén a részvételre előzetesen jelentkezni kell. Maszk szabályos viselése kötelező, valamint létesítményeinkben számos további egészségbiztonsági szabályt kell betartani. 

Az évközi számonkéréseken nem kötelező a részvétel, azonban megajánlott jegyet szerezni (zárthelyikkel, elővizsgával stb.) csak az ELTE GTI létesítményeiben, kontrollált körülmények között lehet. Ehhez egy új zárthelyi és vizsgaközpont is rendelkezésünkre áll majd. 

Alapszakok

Alapszakon az oktatás a szeptember 7-i héten kezdődik. Az első évfolyamon keddtől péntekig zajlik majd az oktatás, kedd reggelente általában zárthelyi dolgozatok lesznek. A másod- és harmadévesek oktatása hétfőtől csütörtökig fut, a zárthelyik általában hétfő reggel lesznek. A csoportbeosztások miatt az órarendek e napokon belül egyénileg eltérőek lehetnek, de a félév során törekedtünk a minél stabilabb időbeosztásokra. (A részletes órarendek augusztus 19-től honlapunkon, a Tanulmányi Hivatal menüjében érhetők el.)

Az elsőéveseknek a beiratkozáskor – részletes tájékoztatást követően – kell majd az egyes tárgyak magyar-angol oktatási nyelve szerint különböző csoportok közül választaniuk. A felsőbb évesek – néhány választási megkötés mellett – szabadon választhatnak a nyelvek, csoportok között (részletes tájékoztatás az órarendekkel együtt következik). 

Alapszakon némileg módosul a tantárgyak képzési szerkezete. 3 kredites tantárgyaknál: 6 (90 perces) előadás, 4 (90 perces) szeminárium, 2 (90 perces) távoktatási (videós) foglalkozás, valamint 2 zárthelyi számonkérés. 6 kredites tantárgyaknál: 12 (90 perces) előadás, 8 (90 perces) szeminárium, 3 (90 perces) távoktatási (videós) foglalkozás, valamint 3 zárthelyi számonkérés. A választható tárgyakról, illetve a 3. évfolyamon a projektfeladatokról és a szigorlatokról még további tájékoztatást adunk.

Mesterszakok

A mesterképzéseken (a képzési formától függően) az előadások pénteken vagy szombaton, a szemináriumok kedden és csütörtökön lesznek. (Mindegyik videóról is elérhető.) 

A jelenlévő hallgatók létszámának csökkentése miatt a félév során több „oktatási szünet” hét lesz, szakonként/évfolyamonként eltérő, továbbá az előadások egy része több csoportban, több időpontban is választható lesz. (A részletes órarendek augusztus 19-től honlapunkon, a Tanulmányi Hivatal menüjében érhetők el.)

Első tanítási napok: 

1. évfolyam marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, pénzügy, számvitel, vezetés és szervezés szakok szeptember 4. vagy 5.
1. évfolyam MBA szeptember 12.
2. évfolyam pénzügy, számvitel, vezetés és szervezés szakok szeptember 11. vagy 12.
2. évfolyam MBA szeptember 12.

Zárthelyik, elővizsgák, vizsgák

Tekintettel arra, hogy az ELTE GTI egyszerre tudja biztosítani az előadások, szemináriumok, konzultációk jelenléti és távolléti formáit is, a vírushelyzet legnehezebben kezelhető részei a számonkérések. Az évközi számonkérések (zárthelyik, elővizsgák) rendszerint jelentős létszámot vonzanak, így a hallgatók egy időben való leültetése a védőtávolságok betartása mellett sok esetben megoldhatatlan. Ezért a számonkérések ilyenkor több csoportban és időpontban, gyakran az ELTE GTI zárthelyi és vizsgaközpontjában zajlanak, külön jelentkezések és beosztások szerint. Ismét hangsúlyozzuk, hogy az ezeken való részvétel egyáltalán nem kötelező, sőt, fertőzésre utaló jelek esetén ez tilos is. A mesterképzési tantárgyak esetén mindez azt is jelentheti, hogy a zárthelyik, illetve elővizsgák a szokott időpontokon kívül is letehetők. 

A vizsgaidőszaki vizsgázás részletes szabályait – majd az akkori helyzethez igazodva – csak a vizsgaidőszak előtti hetekben adjuk ki. Ugyanakkor az általános vizsgaszabályaink minden tárgy esetében megengedik majd a szóbeli vizsgáztatást is, hogy távolléti vizsga esetén is kontrollálhatók legyenek a számonkérés körülményei.