Újabb vizsgamentességek hallgatóinknak – vendégeink voltak az ACCA képviselői

2020.03.05.
Újabb vizsgamentességek hallgatóinknak – vendégeink voltak az ACCA képviselői
Újabb ACCA-vizsgamentességet kapnak az ELTE GTI számvitel mesterszakos hallgatói. A képzésüket 2021-ben vagy azután befejező hallgatók a négy alapvizsga és a korábban akkreditált Financial Reporting (FR) vizsga mellett már az Audit and Assurance (AR) tárgy vizsgája alól is felmentést kapnak.

Egyedülálló a hazai felsőoktatásban, hogy egy intézménynek sikerüljön ennyi felmentést kapnia az igen nehéz és még a gyakorló könyvvizsgálók számára is nagy kihívást jelentő számonkérések alól. Erről és az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) képzési követelményeinek alakulásáról beszélgettek intézetünk számvitel oktatói a világ legnagyobb nemzetközi számviteli és pénzügyi szakembereket tömörítő szervezetének képviselőivel. A beszélgetésen az ACCA részéről Alison Fordyce és Petra Adams, az ELTE részéről Fortvingler Judit, Karai Éva, Szekeres Bernadett és Szívós László vettek részt.

Alison Fordyce, az ACCA Professional Education csapatának vezető tagja, felelőse a Financial Reporting és a Strategic Business Reporting tárgyainak és vizsgáinak. Petra Adams az ACCA regionális üzletfejlesztési menedzsere. A beszélgetésre 2020. február 26-án került sor az Intézet új, Rákóczi úti épületének patinás tanácstermében. A találkozónak mi sem adhatott volna jobb apropót, mint az, hogy a GTI 2020. januárban egy újabb ACCA-tárgy, az Audit and Assurance (Ellenőrzés és könyvvizsgálat) akkreditációját és ezáltal vizsgamentességét szerezte meg. Ezzel a számvitel mesterszak végzősei 2021-től immár összesen hat ACCA-vizsga alól kaphatnak felmentést.

Alison Fordyce elmondta, hogy az ACCA-vizsgák nagyon komoly minőségbiztosításon esnek át. Az ACCA vizsgák még a gyakorló könyvvizsgálók és számviteli szakemberek számára is nagy kihívást jelentenek. A most akkreditált Audit and assurance tárgy vizsgáját például egy-egy vizsgaalkalommal világszinten átlagosan csak a hallgatók 38-40 %  tudja sikeresen teljesíteni.A szervezet célja, hogy a szakmai vizsgák egy részét teljesen számítógépes platformra terelje. Ennek eredményeként 2020-tól a tizennégy ACCA-vizsgából kilenc már csak számítógépes platformon keresztül érhető el. Egy évben összesen négy alkalommal van lehetősége az ACCA-hallgatóknak a vizsgázásra az erre akkreditált számítógépes vizsgaközpontokban. A szigorú minőségbiztosítás jegyében a szakmai vizsgaért felelős csapat a vizsgafeladatok összeállításán már másfél évvel a vizsga időpontja előtt dolgozik. Az elektronikusan megírt dolgozatok értékelése is elektronikusan történik, úgynevezett vak (blind) értékeléssel. Az adott modul vizsgáztatói a kidolgozott feladatokat úgy értékelik, hogy egy számítógépes rendszer sorsolja a vizsgáztatókhoz az értékelésre váró feladatokat, amelynek során nem tudják kinek a dolgozatát értékelik, és egy-egy vizsgázó feladatai akár többszörösen is kiértékelésre kerülhetnek. Az értékelési szempontrendszert és útmutatást az ACCA szakmai vizsgacsapata úgy állítja össze, hogy az egyértelmű támpontot adjon az értékelők számára a tekintetben, hogy mire jár és mire nem jár a pont. Alison Fordyce azt is hozzátette, hogy különös elismerés a régióban az, hogy egy egyetem ennyi ACCA-vizsga akkreditációját tudja megszerezni ilyen rövid idő alatt.

Az ELTE GTI oktatói hangsúlyozták, hogy számukra kiemelkedően fontos, hogy szoros kapcsolatot ápoljanak a számviteli szakma gyakorlati képviselőivel és meghatározó nemzetközi szervezetével. A számvitel mesterszak tantervének kialakítása során mind a GTI vezetői, mind pedig számvitel oktatói stratégiai jelentőségűnek tartották, hogy kövessék az ACCA világszinten elismert nemzetközi képesítésének elvárásrendszerét és tematikáit. Mára számvitel mesterszakunk regionálisan is az élmezőnyben található az ACCA-akkreditációk tekintetében. Dr. Karai Évától megtudtuk, hogy a tananyagok és a vizsgák magas színvonalának biztosítása mellett alapvető cél, hogy szakmai programokon keresztül a hallgatók is közvetlen kapcsolatba kerülhessenek a nemzetközi szervezettel. A február 26-i egyeztetésen az ACCA és a GTI megállapodtak abban, hogy 2020 tavaszán angol nyelvű üzleti esettanulmányt és szimulációt szerveznek a hallgatók számára, valamint előadás keretében az ACCA képviselői bemutatják a számviteli szakma jövőjéről és karrier kihívásaival foglalkozó tanulmányukat (Future ready: accountancy careers in the 2020s).