Villámlás, virágzó bokrok és madárcsicsergés

2019.04.16.
Villámlás, virágzó bokrok és madárcsicsergés
Varázslatosan nyugodt környezet, madárcsicsergés, virágba borult bokrok és fák, friss levegő – ilyen mesébe illő környezetben jógázhattak, illetve jógázhatnak azok, akik jelentkeztek a BEAC által szervezett szabadtéri jógaórák egyikére. Az első alkalomra április 9-én került sor az ELTE Füvészkertben, ahova mi is kilátogattunk.

A BEAC által szervezett ingyenes jógaórák egyik célja, hogy ízelítőt adjanak a klub kurzusaiból, emellett pedig arra is remek alkalmat nyújtanak, hogy az ELTE hallgatói jobban megismerkedjenek a Füvészkerttel, vagyis az egyetem botanikus kertjével. 2019. április 9-én tartotta a rendezvénysorozat első szabadtéri óráját Tölgyesi Írisz jógaoktató. Bár villámok és esőfelhők is próbáltak ráijeszteni a résztvevőkre, a Füvészkert nyugalmát nem sikerült megtörniük, és varázslatos hangulatban telt az óra. Egy résztvevővel, Bánki Emesével, valamint Tölgyesi Írisszel beszélgettünk jógáról, az óráról és a Füvészkertről.

Bánki Emese (ELTE Rekreáció- és egészségfejlesztés)

Hogy tetszett az óra?
Nagyon élveztem. Ezelőtt még nem voltam Írisz óráján, de kifejezetten tetszett ez a bemutató alkalom.

Milyenek voltak a feladatok?
Igazából az volt itt a nehezítés, hogy nem egyenes a talaj. Egyébként nem volt nagyon nehéz, de mondta is Írisz az óra elején, hogy ez most csak lightos, bemutató jellegű lesz. Hatvan percbe annyira sok mindent nem lehet beletenni, de jó volt szerintem.

Tervezel járni az órákra?
Az a baj, hogy máshová is járok jógára, és az időpontok pont ütik egymást. Szívesen jönnék ide, de így nem tudok, mert a másikat nem szeretném abbahagyni. Innen is pont megyek a másik helyre.

A Füvészkert helyszínként mennyit adott hozzá az élményhez?
Nagyon szép volt. Most vagyok itt először, egy picit szeretnék is sétálni, mert elképesztően gyönyörű ez a hely. Most jógáztam először szabadtéren, és szerintem ez már önmagában is nagyon sokat adott az élményhez.

Tudtad, hogy a Füvészkert az ELTE-hez tartozik?
Azt hiszem az egyik barátnőm mesélte, hogy van az ELTE-nek Füvészkertje, szóval nem ért teljesen váratlanul az információ, de korábban nem jártam még itt.

Tölgyesi Írisz (jógaoktató, BEAC)

Hogyan jutottatok el odáig, hogy legyen a Füvészkertben jógaóra?
Kilenc éve tanítok jógát, ebből 4 éve a BEAC-nál, ennek kapcsán kerültem ide. Az ELTE sporttelepén rendszeresen vannak óráim, tavaly ünnepeltük a BEAC 120. születésnapját, és ebből az alkalomból adódóan kiszerveztünk ide, a Füvészkertbe egy 120 alkalmas napüdvözlő eseménysorozatot. Akkor beleszerettünk a Füvészkertbe, és arra gondoltunk, hogy milyen jó lenne egy hasonló történetet létrehozni. Megragadtuk a jó időt, illetve azt, hogy be tudunk jönni, rendszeres programokat szervezni, és így most gyakorlatilag itt is tartunk kurzusokat.

Én úgy látom, hogy sikeres volt ez az első, nyitó alkalom.
Szerintem is 100%-osan az volt. Nem szakadt le az ég, és én azt láttam az arcokon, hogy nem is sokan izgultak azon, hogy dörög. Sőt azt gondolom, hogy ez adott egy kis plusz izgalmat a dologhoz, és ugye végül nem is áztunk el.
Nagyon vegyes összetételű volt a csoport, de sikerült mindenkinek kapcsolódni. Szerintem a legfontosabb dolog teljesült: a résztvevők értették, hogy mit csinálnak, figyeltek arra, és jól érezték magukat.

Én azt hittem, hogy mindenki rögtön szét fog széledni a felhők miatt, de még az óra végén is a teljes nyugalmat láttam az embereken.
Igen, azt hiszem jött valami bizalom meg stabilitás, és ez jó.

Az itteni környezet mennyire segít koncentrálni, megtalálni a nyugalmi állapotot?
Az a helyzet, hogy ha bent baj van, akkor kint bármi lehet. Ha végig azon gondolkozol, hogy elhagyott a párod, vagy mondjuk karamboloztál a hét elején, akkor mindegy, hogy hány fa, illatozó virág, méhecske meg csicsergő madár van körülötted. Viszont ha alapvetően jól vagy, akkor ezek a külső, kellemes dolgok is hozzásegítenek ahhoz, hogy a jelenbe kerülj. Ehhez elég egy finom illat, egy kis napsütés, az, hogy jólesik, ahogy hozzád ér a szél, és itt fantasztikusan sok ilyen kis dolog van. Ez a hely egy oázis Budapest közepén, és azt gondolom, hogy maximálisan hozzá tudott adni az élményhez. Tényleg különleges, mert megkapod a természetnek egy szeletét, és a jógában alapvetően az a lényeg, hogy te magad is minél természetesebb legyél benne.

Nekem az a tapasztalatom, hogy aránylag kevesen tudnak arról, hogy a Füvészkert az ELTE-hez tartozik. A céljaitok között van, hogy erre felhívjátok a figyelmet?
Igen, ezt nyomatékosítani kell. Azt gondolom, hogy ez a hely tényleg egy rejtett kincs, ahol nagyon szuperül ki lehet szakadni a hétköznapokból és a városi nyüzsgésből. De az sok ELTE-snek nincs meg, hogy ez a miénk és hozzánk tartozik.
Meg hát itt olyan különleges növényekkel találkozhatsz – akár az üvegházban, akár kint –, amikbe csak úgy nem futsz bele minden nap. Aki természetszerető típus, annak tényleg 100 extra pontos ez a hely.

Az itteni alkalmak, ahogy te is elmondtad egy ízelítőt nyújtanak a BEAC-os kurzusokból. Említetted például, hogy az ottaniak hosszabbak. Ezen kívül miben különböznek?
Ugye itt a környezet az extra, és sokkal finomabb a levegő is. A kinti gyakorlás mindig egy plusz élményt hoz magával. Itt 60 perc egy óra, a rendszeres BEAC-os alkalmak pedig 90 percesek, így sokkal több idő marad a légzőgyakorlatokra, a relaxációra, esetleg megtanulni bizonyos pózokat. A kurzusoknál fel van építve, hogy vannak bemelegítő órák, vannak azok az alkalmak, amikor technikát, ászanákat – ezek a testhelyzetek a jógában – tanulunk, és utána megyünk mindig egyre beljebb. Dolgozunk a fizikális testtel, az energiarendszerekkel, a légzéssel, ami rögtön a tudatra hat, ezt 60 percbe nem lehet belesűríteni. A kurzusoknak külön-külön és egyben is van egy tematikájuk.
Az ilyen, egy-egy alkalmas foglalkozásoknál, amikbe be lehet csatlakozni, fontos, hogy olyan gyakorlatsor legyen, amit egy teljesen kezdő ember is ugyanolyan biztonsággal el tudjon végezni, mint aki évek óta gyakorol. Ez a legnagyobb különbség, a rendszeres óráknál együtt haladunk csoportban, tudunk menni egyre merészebb dolgot felé, itt pedig egy mindenki számára kivitelezhető gyakorlatsor van, ami átmozgat tetőtől talpig.

Az ingyenes alkalmak már teljesen beteltek, és ha jól hallottam most bővítésre készültök. Szerinted minek köszönhető ez a hatalmas siker?
A helyszín ugye egy különleges dolog, illetve a jóga most közkedvelt mozgásforma. Ez többoldalú, mert egyrészt a sport szempontjából közelítik meg az emberek, másrészt az életmód szempontjából is. Azzal együtt, hogy kicsit úgymond divat is most a jógázás, nagyon sokan nyitottak rá, nagyon sokan érdeklődnek, és ha egy ilyen különleges helyen lehet lenni, kint a természetben, védett körülmények között, akkor tényleg azt tudom mondani, hogy 110 vagy 200 százalékos az egész történet.
Nyilván sokan ismernek a BEAC-ról is oktatóként, egy évben körülbelül 100 ember átmegy az óráimon, ők ismernek, ismerik és szeretik a stílusomat, illetve úgy látjuk, hogy mindenki más is, aki a jóga világában mozog, kapva kap az alkalmon.

Galéria